Форум главная страница
 
Ортопедична допомога тваринам, при травматичних вивихах кульшового суглоба, закритих переломах трубчастих кісток на рівні середньої третини та набутих деформаціях кісток

   У клініці Київського зоопарку протягом 1995 р. було прооперовано вісім собак різних порід віком від 6 місяців до 2 років з діагнозом травматичний вивих кульшового суглоба.
   Обсяг фізіологічних функцій кульшового суглоба має широкі межі - від статичної підтримки маси тіла до дуже складних динамічних завдань, що виникають під час руху.
   Травматичні вивихи кульшового суглоба виникають внаслідок дії механічної травми на суглоб. Вивих супроводжується значним пошкодженням навколосуглобових тканин, що зумовлює виникнення травматичного шоку. Розрізняють такі види вивихів кульшового суглоба: центральні (з переломом дна вертлужної западини), задні й передні та вивихи, що поєднуються з переломом голівки стегнової кістки.
   Внаслідок анатомічних особливостей найчастіше спостерігаються вивихи голівки стегна зі зміщенням вгору і вперед, а також вивихи, що поєднуються з переломом голівки стегнової кістки (рис. 1- 2).
   Оперативне вправлення травматичних вивихів кульшового суглоба проходить досить тяжко. Ми встановили, що чим давніший вивих, тим більше змін відбувається у ділянці травмованого суглоба, що суттєво впливає на результати вправлення. Звичайно криваве вправлення ми робимо за такою методикою. Попередньо вибираємо найзручніший доступ - за Сміт-Петерсоном, Олівером і Лексером або «У»-подібний. При будь-якому шляху доступу лінія розрізу повинна проходити через великий вертел.
   Оперуємо без джгута. Після розрізування шкіри розсікаємо m.gluteus maximus та fascia lata і доходимо до великого вертела, який відсікаємо долотом. При цьому відкривається суглоб, який очищаємо від спайок розірваної капсули. Потім очищаємо западину від фіброзної тканини і проводимо відкрите вправлення голівки шляхом зміни положення кінцівки. Після вправлення вивиху фіксуємо суглоб двома або трьома спицями ШТО. Спиці проводяться через шийку і голівку стегна. Потім ушиваємо капсулу суглоба хромованим кетгутом і фіксуємо великий вертел.
   Операційний розріз знекровлюємо. Накладаємо пошарово шви на рану. Кінцівку приводимо в нерухомий стан гіпсовою пов'язкою власної модифікації. Експозиція іммобілізації до 10 днів. Через 10 діб спиці видаляються.
   Після видалення спиць фізіологічний обсяг руху кульшового суглоба повністю відновлюється. Незначна кульгавість утримується недовго.
   У 14 випадках закритих переломів у ділянці діафізу для з'єднання кісток передпліччя ми застосовували компресійні пластинки.
   При своєчасному компресійному остеосинтезі пластинками позитивних результатів було досягнуто в 95% випадків.
   Металоостеосинтез компресійними пластинками проводили із зовнішньобокового доступу; тупо і гостро акуратно виділялось місце перелому. Распатором ретельно освіжали краї уламків кісток. Потім відновлювали анатомічну цілісність кісток і фіксували компресійними пластинками (рис. З).
   Кості зросталися на 35 - 45-й день. Пластинки видаляли через 2 місяці. Після видалення фіксаторів незначна кульгавість утримувалась в середньому до ЗО днів.
   Вальгустна деформація кісток передпліччя найчастіше спостерігається у собак породи німецький дог. Вальгустна деформація проявлялась з 2-місячного віку до першого року життя, поступово прогресуючи. Причини її виникнення різні: перехворювання цуценяти інфекційними хворобами, найчастіше парвовірусним гастроентеритом, коли в організмі різко зменшується кількість кальцію та фосфору, а також остеодистрофією на основі рахіту (рис.4).
   Протягом 1995 p. ми провели шість операцій виправлення деформованих кісток передпліччя. У більшості випадків результати операцій були позитивними.
   Зовнішньобоковим доступом по вершині деформації пошарово розсікаються м'які тканини до кістки. Тупо і гостро, підокісно видаляють променеву, а потім ліктьову кістки. Потім проводять клиновидну деваризуючу остеотомію фрезою з висіканням кісткового фрагмента, попередньо розрахованого на скіограмі. Затим кості фіксуються компресійними пластинками. Гіпсову пов'язку накладають на 45 днів. Кості зростаються на 33-45-й день. Пластинку знімають через 2-3 місяці.
   До нашої клініки постійно звертаються власники свійських тварин з ускладненнями після оперативних втручань при кістково - пластичних операціях, проведених в інших клініках. В основному це остеомієлітні процеси, зумовлені недотриманням асептики.
   У нашій клініці ми проводимо оперативні втручання з використанням сучасних методик при суворому дотриманні правил асептики. Це дає високий процент позитивних результатів (до 95%).
   Наш досвід можна з успіхом використовувати в ортопедичній практиці лікування дрібних свійських та екзотичних тварин.

Фото:

Вивіх голівки стегнової кістки
Перелом голівки стегна
Металосинтез компресійними пластинками.
Варусна деформація кісток передпліччя
до операції
через 7 днів. після операції
до операції
через 2 міс. після операції
   
до операції
після операції
Большой рисунок открывается в новом окне

Андрій МАРУНЧИН, головний лікар ветеринарної медицини, Київський зоопарк 
Другие интересные ресурсы
 
Статьи различных тематик
 
поиск по сайту
 
© 2000-2018 by Oksana&Alexandr Lubenets
программирование - студия дизайна ICOM
 

 
 
Яндекс.Метрика